fém és zafír fogszabályozó

Rögzített fogszabályozó készülékek

Multibracket fogszabályzó készülékek

Ezek a klasszikus értelemben vett rögzített fogszabályozók. A kis tappancsok, szaknyelven bracketek egyesével a fogzománchoz rögzülnek, melyeken keresztül halad a készülék „motorja” az ív. Az ilyen fogszabályozó készülékek között elhelyezkedés szerint megkülönböztetünk „külső”- a fogak ajak felé eső felszínén lévő és „belső” a nyelv felé helyezkedő fogszabályozó fogszabályozó típusokat. Anyagukat tekintve készülhetnek fémből (1., 2., 3. ábra), illetve esztétikus anyagból (4. ábra). A fogszínű vagy esztétikus fogszabályozó készülhet kerámiából, zafír kristályból vagy műanyagból (ez nem túl elterjedt).

fém fogszabályozó
1. ábra - Fém rögzített fogszabályozó készülék

 

fém fogszabályozó
2. ábra - már az alsó is felragasztva

 

fogszabályozás előtt után
3. ábra - befejezés után

 

kerámia fogszabályozó
4. ábra - A fogak külső felszínén rögzített esztétikus fogszabályozó készülék, kerámia

 

Felnőtt korban igyekszenek az emberek eltitkolni, hogy éppen kezelés alatt állnak. Nem szeretnék közszemlére tenni a fogszabályozójukat. Nekik javasolt a nyelv felől elhelyezkedő készüléket viselni, amit éppen ezért láthatatlan fogszabályozónak hívnak (5. ábra). Ugyan a külső szemlélő számára láthatatlan a fogszabályozó, de viselőjének kicsivel nagyobb kellemetlenséget okoz, mint a fogak külső felszínén elhelyezkedő. Ez amiatt van, hogy a nyelv egy jóval érzékenyebb szerv, mint az orca.

láthatatlan fogszabályozó
5. ábra - Láthatatlan fogszabályozó


Ezek a bracketek oldható módon vannak rögzítve a fogzománchoz, így bármiféle maradandó károsodás nélkül lehet eltávolítani őket a kezelés végén. Viszont így megvan rá az esély, hogy ha valaki nem tartja be a viselési szabályokat, hogy esetleg leesik egy-egy tappancs még a kezelés vége előtt. Ilyenkor ezt pótolni kell.

A rögzített multibracket rendszernél gyakori hogy a két állcsont kismértékű nyílirányú eltérését intermaxilláris gumihúzással (6. ábra) rendezzük. Ez az erő passzív módon keletkezik az izmokban, így ilyenkor nagy szerep jut az aktív tornának is.

intermaxilláris gumihúzás
6. ábra - Intermaxilláris gumihúzás rögzített fogszabályozó készülék mellett


Elmondható, hogy szép, szabályos fogsor kialakítása legegyszerűbb és leggyorsabb módja a rögzített fogszabályozó készülék. Ez nem olcsó fogszabályozási módszer, de ha csak a fogak sorba rendezése a cél javasolt inkább ezt a módszert választani, mint a kivehető készüléket. (Ez a választás jobbára csak vegyes fogazati korban van meg.)
A rögzített fogszabályozók között is van különbség: vannak hagyományos készülékek, melynél az ívet színes gumik rögzítik (7. ábra) a kis tappancsokhoz és vannak az újak az úgynevezett „lágy erejű fogszabályozók” (8.ábra) melyeknél a kis tappancsnak van egy speciális zárszerkezete és az rögzíti az ívet.

7. ábra - Hagyományos fogszabályozó készülék színes gumikkal

 

fogszabályozás szeged
8. ábra - “lágy erejű” fogszabályozó készülék

 

mutibrackett készülék
9. ábra - lingualis mutibrackett készülék

 

rögzített fogszabályozó
10. ábra - lingualis mutibrackett készülék: a rögzített készülékek olyan fajtája mely a fogak nyelv felőli felszínén helyezkedik el, így láthatatlan a külső szemlélő számára. Jelen esetben részlegesen van felhelyezve, szemfogtól szemfogig.

 

 
Egyéb rögzített fogszabályzó készülékek

Ebbe a csoportba sok különböző funkciójú készülék tartozik melyeknek egyetlen közös vonása, hogy a páciens számára nem eltávolítható.

Passzív rögzített fogszabályozó:
 

  • Helyfenntartó, korai tejfog eltávolítás következtében alkalmazandó készülék.
  • Retenciós ív, mely a frontfogak nyelv felőli felszínére van felrögzítve, megakadályozva ezzel a rögzített készülékes kezelés után a fogak visszarendeződését (9. ábra).
Rögzített retenciós ív

Aktív rögzített fogszabályozó:

  • transzpalatinál ív- a szájpadlás boltozatán transzverzális irányban átívelő készülék, mely egyrészt horgonylatot biztosít, másrészt a nagyőrlők mozgatását teszi lehetővé bizonyos mértékben.
  • lingual ív- mechanikailag ugyanaz mint a transzpalatinal ív, csak az alsó fogíven van és a az alsó frontfogak mögött húzódik az ív.
fogszabályozó
A lingual ív ebben az esetben helyfenntartóként funkcionál a maradó négyesek előtöréséig. A bracketek sokkal később kerültek fel, mint ahogy a helyfenntartó. Ez a tej négyes fogak romlása miatt és korai eltávolításuk miatt alakult így.
  • lip bumper: az alsó ajkat eltartja a fogaktól, így húzó hatást fejt ki a csonthártyára és ezáltal növekedés érhető el az alsó állcsont elülső felszínén. Kikapcsolja a túlműködő alsó ajakhoz tartozó izmokat.
fogszabályzó
Ez a készüléktípus eltartja az alsó fogaktól a lágyrészeket így serkenti az alsó állcsont elülső részét növekedésre. Segít a kóros izomfunkciókat kikapcsolni.
  • nyelvrács: segít kiküszöbölni és megszűntetni a nyelvlökéses nyelést.
  • quad helix: a transzpalatinál ívhez hasonlóan a felső állcsonton tudunk alakítani a segítségével. A felső állcsont szélesítésére ad lehetőséget, az első nagyőrlő fogak asszimmetrikus mozgatását teszi lehetővé.
  • ferdesík: a frontális keresztharapást segít kiküszöbölni. Azaz ha az alsó fogak előrébb helyezkednek el mint a felsők.
fogszabályozó
ferdesík frontális keresztharapás megszüntetésére
  • hyrax: a sutura palatina medialis, azaz a nyílirányú szájpad varratot elcsontosodás előtt ezzel a készülékkel lehet tágítani, ezáltal szélesíthetjük a felső állcsontot.
hyrax szeged
Hyrax készülék mely transzverzálisan tágítja a felső állcsontot. A sikert mutatja a felső metszőfogak között nyílt rés és hogy nem a felső örlők dőltek kifelé

 

Vissza